Strona główna » O wydziale » Instytuty » Instytuty » Instytut Politologii i Europeistyki » Aktualności » Rekrutacja uzupełniająca na wyjazdy stypendialne Erasmus+

Rekrutacja uzupełniająca na wyjazdy stypendialne Erasmus+

W najbliższy piątek (05.10.2018 r.) rusza rekrutacja uzupełniająca w ramach programu Erasmus+. Jeśli chcecie Państwo wyjechać na semestr letni w roku akademickim 2018/2019 to do 31.10.2018 r. należy złożyć odpowiedni wniosek. Wszystkie formalności aplikacyjne związane z programem Erazmus+ realizuje się poprzez system informatyczny DreamApply: https://outgoing.dsm.usz.edu.pl/

W związku z tym, nie trzeba już odręcznie wypełniać wniosków i umawiać się na rozmowy z koordynatorami, żeby złożyć dokumenty. Całością procesu rekrutacyjnego zarządzacie Państwo on-line.

Rekrutacja ma charakter dwuetapowy. Na początku wskazujecie Państwo wybrany kierunek wyjazdu i składacie dokumenty, które są oceniane przez komisję wydziałową. Po uzyskaniu akceptacji, Państwa wnioski przejmuje Dział Spraw Międzynarodowych (DSM) Uniwersytetu Szczecińskiego. To on odpowiada za weryfikację Państwa umiejętności językowych i ukończenie procedur związanych z podpisaniem umowy stypendialnej.

Mobilność studencka Erasmus+ daje cały szereg możliwości: od ciekawego wpisu CV, który może przykuć uwagę przyszłego pracodawcy, przez nabycie nowej wiedzy i umiejętności (w tym językowych), aż po lepsze poznanie i zrozumienie innych ludzi i kultur.

Co istotne, w odbyciu tej przygody niewątpliwie pomaga stypendium od Komisji Europejskiej (w zależności od kraju 400-500 euro miesięcznie, dodatkowo osoby pobierające stypendium socjalne od Uniwersytetu Szczecińskiego / niepełnosprawni studenci mają prawo do dodatkowego wsparcia z programu PO WER – nawet 3000 zł miesięcznie).

Studenci Instytutu Politologii i Europeistyki mogą obecnie wyjechać do trzydziestu uczelni partnerskich (lista w załączniku), łącznie to stu ośmiu miejsc dla osób chętnych. Zawarte umowy umożliwiają najczęściej wyjazd kilku studentów w jedno miejsce w tym samym czasie, co mamy nadzieję zachęci do realizacji mobilności.

Z rozmów i przeprowadzonego badania ankietowego wiemy, że studenci obawiają się zaliczania wielu przedmiotów po powrocie ze stypendium (wręcz tego, że będą mieli „drugą sesję”). Jednak praktyka wskazuje, że większość zrealizowanych zajęć na wyjeździe jest po powrocie uznawana i po zaliczeniu ewentualnych różnic (lub niezdanych za granicą przedmiotów) student ma w pełni rozliczony semestr studiów (nie kumulują się polskie i zagraniczne egzaminy).

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo na stronach DSM:

http://dsm.usz.edu.pl/erasmus/wyjazdy-krajow-partnerskich/dla-studentow/wyjazdy-na-studia/

Raz jeszcze zachęcamy do wykorzystania tej nadarzającej się szansy. W razie potrzeby służymy Państwu pomocą:

- koordynator wydziałowa ds. mobilności studentów dr Luiza Wojnicz-Smal (luiza.wojnicz@gmail.com),

- koordynator międzykierunkowy ds. mobilności studentów dr Mateusz Smolaga (mateusz.smolaga@usz.edu.pl).

Pliki do pobrania

Komentarze niedostępne dla tego wpisu kanału.