{html_head_end}

To jest przybliżona wizualizacja wydruku strony. Aby sprawdzić jak strona będzie wyglądała po wydrukowaniu, użyj opcji "Podgląd wydruku" w przeglądarce.

Praktyki

Praktyka terenowa jest obowiązkowym elementem studiów etnologicznych. Pozwala najpełniej zapoznać się ze specyfiką tego kierunku. Jest to niepowtarzalna okazja, aby poznać, ukształtować i wyćwiczyć warsztat etnologa.

Specyfika etnologii wymaga opuszczenia dotychczasowego środowiska i własnej kultury. Wyjazd jest koniecznością - nie da się poznać innej kultury, w ogóle w niej nie przebywając. Obecność w tym innym środowisku zapewnia bezpośredni dostęp do przedstawicieli obcej kultury. Kontakt i nawiązanie dialogu z tubylcami to najważniejszy element praktyk. Student ma za zadanie „wejść w teren” tzn. myśleć, działać, zachowywać się jak autochton, przy jednoczesnym zachowaniu własnego „ja”. Praktyki terenowe, odbywane regularnie w toku studiów nauczą tej specyficznej umiejętności. Refleksyjne postrzeganie terenu z własnej perspektywy, uczy jak być badaczem terenowym i stanowi meritum współcześnie rozumianej antropologii kulturowej.

Subiektywizm relacji nie jest tu zarzutem, a stanowi największą wartość. Perspektywa badawcza zaistniała w terenie, pozwala nam także inaczej spojrzeć na własną kulturę; odkrywamy w niej niedostrzegalne wcześniej przez nas niuanse. Już w pierwszym roku istnienia katedry i kierunku etnologia, studenci odbyli obowiązkowe praktyki terenowe. Letni semestr roku akademickiego 2006/2007 zakończył się niezapomnianym wyjazdem do Wdzydz Kiszewskich na Kaszubach. Od tamtej pory nasi studenci prowadzili badania w Polsce (Sejny, Kaszuby, Suwalszczyzna, Pomorze Zachodnie), jak i za granicą (pogranicze polsko-niemieckie, Krym, Karelia, Rumunia, Czechy, Włochy).

Doświadczenie praktyczne jest współcześnie niezwykle cenione przez pracodawców. Dzięki praktykom etnologicznym wykształcamy cechy takie jak: uważność, spostrzegawczość, elastyczność, umiejętność dopasowania się do zastanych – często trudnych –  warunków, a także do drugiego człowieka. Praktyka terenowa buduje niezależność, umiejętność samodzielnej pracy oraz biegłość w podejmowaniu dedycji. Odnalezienie się w obcej kulturze wzmacnia pewność siebie, kształtuje charakter i pozwala odkryć nieznane dotąd oblicza własnej osobowości.

Praktyki terenowe są jednym z elementów, które sprawiają, że studiowanie etnologii to prawdziwie niezapomniana przygoda i niezwykle wartościowe doświadczenie!

Poniżej zdjęcia z praktyk terenowych - Wdzydze Kiszewskie na Kaszubach w 2007 roku  (1-5), Sejny w 2008 (6-12) oraz Krym (13-16).